Blog

Kokios turi būti paviršiaus aktyvios medžiagos?

by in Uncategorized 19 rugsėjo, 2019

Lietuvos rinkoje  yra daug įvairių PAM, kurios gali  padėti  pasiekti gerų rezultatų ruošiant ir purškiant darbinį tirpalą, tačiau ūkiuose ši augalų apsaugos technologijos dalis yra silpniausia vieta. Ūkininkai pirkdami trąšas ar pesticidus  visada atkreipia dėmesį į produktų  sudėtį ir koncentraciją, tačiau perkant PAM taip pat vertėtų daugiau pasidomėti apie produkto sudėtį, perskaityti etiketę ar paprašyti pardavėjo sertifikato. PAM nereikia registruoti kaip pesticidų, todėl rinkoje galima nusipirkti neaiškios sudėties ir koncentracijos produktų. Naudojant tokį produktą purškimo metu ūkininkas nepasieks reikiamo rezultato ir pinigai tiesiog bus išleisti veltui… 

Pesticidų priedai – tai medžiagos, kurios naudojamos ruošiant tirpalus su augalų apsaugos preparatais ir mikroelementų trąšomis, norint pagerinti produktų poveikį, purškiamo tirpalo fizines savybes. Priedai gali iki minimumo sumažinti ar net  pašalinti daug tirpalo problemų: pavyzdžiui, pesticidų stabilumo, tirpumo, nesuderinamumo, putojimo, išgaravimo, skilimo, prilipimo, prasiskverbimo, paviršiaus įtempimo ir padengimo. Pesticidų priedai sukurti taip, kad atliktų konkrečias funkcijas, pavyzdžiui, drėkintų, pakleistų veikliąsias medžiagas, prilipintų prie lapo paviršiaus, mažintų jų išgaravimą, stabilizuotų pH, mažintų tirpalo migraciją, putojimą.

PAM sumažina purškiamo tirpalo lašelių paviršiaus įtempimą, išplečia padengimo pesticidais plotą ir taip didina augalų apsaugos priemonių poveikį žaladariams. Jeigu išpurkštas skystis tinkamai nepasklinda ir nedrėkina augalų paviršiaus, lašeliai dažnai nuteka arba blogai padengia lapus. PAM ypač svarbios, kai pesticidai purškiami ant lapų, kurie turi storą vaškinį sluoksnį, ar po šilto, taip pat šalto oro.

Būtina sąlyga puikiam tirpalo pasklidimui yra mažas paviršiaus įtempimas. Jį sudaryti ir padeda PAM.

Paviršiaus aktyviųjų medžiagų pasiskleidimas ant lapų paviršiaus ir tirpalo lašelių paviršiaus įtempimas

Darbinis tirpalas+PAMPasiskleidimas (mm)

Paviršiaus įtempimas

(mNm)

Pesticidas be PAM7,746,0
+Silikoninės (norma – 0,1- l/ha)33,0 – 48,422,5 – 25,0
+Metilintas rapsų aliejus (norma – 1,0 l/ha)9,833,7
+ Alkoksilinti riebalų aminai (norma – 0,2 l/ha)9,135,5
+ Montano vaškų klijai (norma – 1,0 l/ha)7,744,7
+ sojų lecitino-propiono rūgštis (norma – 1,0 l/ha)9,536,6

Naudojant silikonines PAM, kurių pasiskleidimas ant lapo paviršiaus didelis, o lašelio paviršiaus įtempimas mažas, galima turėti daug naudos:

  • geriau pasiekiamas tikslas (pataikoma į taikinį), todėl užtikrinama geresnė apsauga nuo kenkėjų;
  • geras atsparumas lietui, todėl nereikia purkšti pakartotinai, jeigu netrukus po purškimo pradeda lyti;
  • didesnis pesticidų efektyvumas, kadangi jie geriau prasiskverbia pro vaškinį sluoksnį ir gerai sudrėkina lapo paviršių;
  • kai labai karšta ir sausa, o piktžolės jau paaugusios ar dulkėtos, tirpalas patenka ten, kur reikia;
  • užtikrinamas aktyviosios sudedamosios dalies veiksmingumas, kai medžiagai sunku prasiskverbti pro vaškinį augalų sluoksnį, kuris yra storesnis po šaltojo ar šiltojo periodo;
  • sumažinamas naudojamo tirpalo kiekis iki 30 proc., taupomi pinigai ir laikas, o tie patys purkštukai gali būti naudojami esant žemesniam slėgiui;
  • greičiau tirpsta kietieji chemikalai, pavyzdžiui, vandenyje tirpios granulės (WG) ir šlampantys milteliai (WP).

BonaGold, BonaSuperb, BonaGlide yra efektyvios koncentruotos siloksaninės PAM, tinkamos naudoti įvairiais atvejais, purškiant pesticidus ir mikroelementų trąšas, kai svarbu maksimaliai sudrėkinti ir iki minimumo sumažinti paviršiaus įtempimą. Jos sugeba sumažinti paviršiaus įtempimą iki 22 mN/m, todėl pesticidai ar augalų maisto mikromedžiagos geriau prasiskverbia bei geriau susigeria. Purškiant BonaGold, BonaSuperb augalo lapo paviršius padengiamas geriau, nes mišinys lapo paviršiuje pasklinda iki 25 kartų plačiau, lyginant su tirpalu, kai naudojamas pesticidas be jokios PAM.

 Bona Glide produktas skirtas naudoti kartu su dirviniais herbicidais. Produktas uždeda plėvelę ant dirvožemio paviršiaus ir sustabdo dirvinio herbicido nugaravimą ir skilimą dėl saulės spindulių ir sausros, prailgina herbicido veikimą sausros metu. BonaGlide padeda vienodai pasiskirstyti herbicidui ant dirvožemio paviršiaus ir giliau migruoja į dirvožemį,. Herbicidas veikia ir piktžolių sėklas esančias giliau. Netgi, kai kurie pesticidų  gamintojai įspėja: ražienos, grumstuotas dirvožemis gali sumažinti herbicido poveikį. Bona Glide, šiuo atveju yra pagalbininkas. Kai kurie herbicidai, (veiklioji medžiaga-klamazone) pabalina rapsų lapus. Naudojant 0,15 l.ha. BonaGlide sumažina herbicido stresą kultūriniams augalams.

Kaip veikia BonaSuperb ir BonaGold, parodyta paveikslėlyje: užlašinus lašelį (pvz., 50 µL) vandeninio perifolio tirpalo (pvz., 0,1 proc.) ant hidrofobinio paviršiaus (polipropileno plėvelės ar bet kokio vaškinio lapo), skystis pasklinda per minutę ir susidaro plona vandens plėvelė, kurios skersmuo yra apie 80 mm. Dešiniajame paveikslėlyje pavaizduotas lapas, ant kurio paviršiaus lašas puikiai pasklido ir susidarė vandens „blynas“, kurio storis yra tik 10 µm. Ant lapo, pavaizduoto kairėje, užlašintas tyro vandens lašas, ir matome, kad drėkinimo kampas yra didelis, todėl padengimo plotas mažas.

                                                     

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.